Bierzmowanie
Warunki uczestniczenia w przygotowaniu do bierzmowania w parafii:
1. Rola i obowiązki rodziców przy bierzmowaniu
Rodzice są osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za wychowanie swojego dziecka w duchu wiary i mają współpracować z katechetami odpowiedzialnymi za przygotowanie do bierzmowania.
* Część przygotowania do bierzmowania stanowi katecheza szkolna, udział w niej, postawa ucznia, zachowanie, jak również uzyskane oceny.
* Dla rodziców przewidziane są 2 lub 3 spotkania organizacyjne, kiedy dziecko jest w ósmej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasy szkoły średniej (termin podany w ogłoszeniach parafialnych).
2. Obecność na spotkaniach przygotowawczych
Spotkania przygotowawcze w parafii odbywać się będą raz w tygodniu – w ósmej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasy szkoły średniej (w podanych terminach).
* Kandydat do sakramentu zobowiązany jest do prowadzenia indeksu bierzmowanych (cykl trzy letni).
3. Życie Liturgiczne
Kandydaci mają obowiązek uczestniczenia w każdą niedzielę we Mszy św.
Wpisy do indeksu będą obejmowały udział w wybranych nabożeństwach (np. roraty, droga krzyżowa) i sakramentalną spowiedź (wg ustaleń w indeksie) oraz we wspólnym spotkaniu. Dokładne wskazówki zostaną przekazane na spotkaniach formacyjnych, w ogłoszeniach parafialnych oraz umieszczone na stronie parafialnej.
4. Zaliczenia i egzaminy
Kandydaci zobowiązani są do uzyskania zaliczeń potwierdzających ich wiedzę z zakresu wiadomości: katechizmu, bierzmowania, liturgii sakramentu bierzmowania.
Świadek Bierzmowania musi spełniać warunki określane prawem kościelnym. Kodeks Prawa Kanonicznego (Kodeks Jana Pawła II z 1983):
Kan. 892 – Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.
ŚWIADEK BIERZMOWANIA
Wybór świadka Bierzmowania
1. Wyboru dokonuje kandydat albo jego rodzice (opiekunowie).
2. Wypada, aby był nim chrzestny – w ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem, a funkcje i obowiązki chrzestnego mogą być spełnione w sposób bardziej skuteczny.
3. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania.
4. Świadkiem bierzmowania nie może być rodzic bierzmowanego (wyjaśnienie Kongregacji do spraw Sakramentów i Kultu Bożego, „Notitiae” 20 (1984), nr 211, s. 86.).
Przymioty świadka
1. Ukończył 16 lat i jest wystarczająco dojrzały do spełnienia tego zadania.
2. Należy do Kościoła katolickiego i przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.
3. Jest duchowo przygotowany do tej funkcji.
4. Prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.
5. Nie jest wykluczony przez prawo do spełniania czynności świadka bierzmowania.
Zadania świadka:
1. Przygotowuje do przyjęcia sakramentu.
2. Przedstawia szafarzowi bierzmowania do namaszczenia krzyżmem.
3. Pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń złożonych na chrzcie, zgodnie z natchnieniami Ducha Świętego, którego otrzymali.
4. Troszczy się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.